В Україні мешканці, тих населених пунктів, які відповідно до чинного законодавства віднесені до категорії гірських – мають право на отримання додаткових пільг. Детальніше про процедуру набуття статусу жителя гірського населеного пункту консультує юристка Яремчанського бюро правової допомоги – Вікторія Личковська.
Як передбачено Законом України «Про статус гірських населених пунктів в Україні»  гірськими населеними пунктами вважаються міста, селища міського типу, селища, сільські населені пункти, які розташовані у гірській місцевості, мають недостатньо розвинуті сферу застосування праці та систему соціально-побутового
обслуговування, обмежену транспортну доступність та розташовані на висоті 400 метрів і вище над рівнем моря.
Чіткий перелік населених пунктів,яким надано статус гірських міститься в Постанові Кабінету Міністрів України «Про перелік населених пунктів, яким надається статус гірських» від 11.08.1995 року № 647.
Кому надається статус жителя гірського населеного пункту?
Відповідно до ст.5 ЗУ «Про статус гірських населених пунктів в Україні» громадяни, які постійно проживають, працюють, навчаються на денних відділеннях навчальних закладів на території населеного пункту, якому надано статус гірського можуть отримати статус жителя гірського населеного пункту.
!!! Такий статус повинен підтверджуватися відповідним посвідченням.
Куди потрібно звернутися для отримання посвідчення та які документи
необхідно подати?

Для того, щоб отримати вказане посвідчення особі необхідно звернутися до
виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або до відповідної місцевої
адміністрації та подати:
1) заяву;
2) паспорт громадянина України, свідоцтво про народження (для осіб у віці до 16
років);
3) довідку про постійне проживання у гірському населеному пункті
4) довідку з місця роботи( для тих осіб, які постійно працюють у гірському
населеному пункті);
5) довідку із навчального закладу( для осіб, які навчаються на денних відділеннях навчальних закладів, які знаходяться у гірському населеному пункті);
6) дві фотокартки розміром 3х4см( крім осіб до 16 років);
7) посвідка на проживання в Україні( для іноземних громадян та осіб без громадянства).
Посвідчення жителя гірського населеного пункту видаються громадянам
безкоштовно.

Які пільги передбачені законодавством для такої категорії громадян?
Законодавством врегульовано порядок надання пільг громадянам, які проживають
в гірських населених пунктах. Зокрема такими пільгами є:
1) розмір державних пенсій, стипендій, всіх видів державної матеріальної допомоги збільшується на 20%;
2) тарифні ставки та посадові оклади працівників підвищуються на 25%.
У яких випадках дія посвідчення припиняється?
За рішенням органу, який його видав дія посвідчення жителя гірського населеного
пункту припиняється та підлягає вилученню якщо:
1) особою було змінено місце постійного проживання;
2) особою було змінено постійне місце роботи;
3) закінчення навчання на денному відділенні навчального закладу.
У тому випадку, якщо дане посвідчення було втрачено, особі необхідно звернутися до
органу який його видав із заявою про видачу нового посвідчення.

9 коментарів

1. Вітаю! Дякуємо за запитання. Одноразова допомога при народженні дитини становить 10 000 грн. Потім щомісячно до 3-річного віку дитини нараховують 1032 грн допомоги.

1. Я переехал и зарегестрировался в селе, которое имеет статус горного.
    В ЦНАПе сказали что нужно прожить в селе минимум 6 месяцев, затем приходить за удостоверением. Правомерно ли это?
    Дякую.

2. Доброго дня! Послуга “Надання громадянам статусу особи, яка проживає і працює (навчається) на території населеного пункту, якому надано статус горського” є обов’язковою послугою, яка надається через ЦНАП. За даною послугою звертатися в ЦНАП громади яким надано статус гірського, чи в любий ЦНАП України?

1. Добрий день!
      Послугу надання гірського посвідчення ви можете отримати тільки в тому ЦНАПі, який на є території населеного пункту, де ви проживаєте/працюєте. Не кожен ЦНАП має право видавати гірські посвідчення. Якщо мова йде про Ворохтянську територіальну громаду, то гірське посвідчення роблять не в ЦНАПі, а у приміщенні Ворохтянської селищної ради працівник Палійчук Мирослава.

3. Добрий день. Якщо людина має статус гірського жителя, а працює на роботі, не в гірському районі. Чи має вона право при наданні посвідчення на роботі, отримати збільшення тарифного окладу? Дякую.