Фестиваль «Татарівська ватра»

ІСТОРІЯ

У селі Татарів існує давня традиція розпалювати вогонь (ватру) на своїх обійстях напередодні свята Юрія Змієборця (6 травня). Місцеві гуцули вірили, що розпаливши ватру саме 5 травня увечері, вони «відженуть» злих духів від свого господарства. Фактично ця традиція має язичницьке коріння, яка добре прижилася в християнському Татарові.

Палили ватру і спільно, збираючись в урочищі Вентерівка. Місцеві хлопці стягували туди чимало скатів від вантажних авто та розпалювали величезну ватру. Чорна димова завіса стояла над селом, але ніхто не зважав, адже знали, що завтра святого Юрія.

Першим масовим святкуванням «Татарівської ватри» стало 5 травня 2013 року у день Воскресіння Господнього (Пасха, Великдень). З ініціативи керівника громадської організації «Фонд розвитку територіальної громади с. Татарів» Наталії Кульчицької та групи активних людей, було проведено невеличкий фестиваль із запалюванням ватри та народних гулянь. Локація незмінна – урочище Вентерівка.

2016 рік

Через три роки з ініціативи Татарівської сільської ради та спілки підприємців села вирішено провести перший офіційний фестиваль.  Отож, 5 травня 2016 року стартував перший регіональний фольклорно-етнографічний фестиваль «Юріївська ватра». З метою зручності, локацією проведення обрано територію в центрі села – довкола сільського Будинку культури. У програмі фестивалю були різноманітні конкурси та майстер-класи, святковий концерт (Петро Сказків та гурт «Петрос», місцеві колективи) і велика ватра. До святкувань долучилися громадський діяч Влада Литовченко та художниця Ірина Третьяк.

2017 рік

У 2017 році проведено ребрединг фестивалю, який отримав теперішню назву «Татарівська ватра» і дату проведення зміщено на 10 червня. Цього року у фестивалі взяли участь: Петро Сказків з гуртом «Петрос» та зірковий Амадор Лопес та коелктивом «Rumberos». Серед самодіяльних колективів були місцеві колективи та гурт «Чорногірські козаки» з смт. Ворохта. Під час фестивалю відбувався благодійний збір коштів «Допоможи воїну».

2018 рік

Наступний фестиваль «Татарівська ватра» ознаменувався черговим ребредингом. Змінено офіційний логотип фестивалю та встановлено чітку, щорічну дату проведення – друга субота (неділя) серпня. Отож, у 2018 році фестиваль проходив 11 серпня та в ньому взяли участь чимало відомих виконавців: Василь Мельникович «Гуцул-хуліган»,  «Медовий полин» та гурт «Selfy». Запалення ватри відбулося у супроводі вогняного шоу.

2019 рік

2019 рік ознаменувався проведенням досить масового та уже доволі розкрученого четвертого фестивалю «Татарівська ватра». 10 серпня до Татарова з’їхалося чимало людей, щоб взяти участь у велелюдному дійстві. Програма фестивалю була надзвичайно насиченою та колоритною. Чого тільки вартував виступ Національного ансамблю пісні і танцю «Гуцулія». Опісля, витупали гурти: «Дзвони», «Гардаман», «Рокаш», «Медовий полин» та Іван Navi.

Цьогоріч, вперше у рамках фестивалю проведено спортивні змагання серед таборових змін Яремчанщини «Ватра camp games» на МФС «Плай Арена».

2021 рік

У 2021 році фестиваль був особливим, адже цьогоріч селу Татарів виповнилося 370 років від першої, офіційної згадки про село. Також це був п’ятий, ювілейний, захід.

На фестиваль прибуло чимало гостей та колективів для того щоб привітати мешканців Татарова з черговою круглою датою. Фестивальна програма була надзвичайно насиченою та цікавою. Присутні мали змогу насолодитися виступами народних аматорських колективів краю та яскравою презентацією від івано-франківського Національного академічного Гуцульського ансамблю пісні і танцю –”ГУЦУЛІЯ”.

На заході частували традиційними гуцульськими наїдками (банош, грибна юшка, картопля по-гуцульськи, сирні коники, бограч…), а поціновувачі могли випробувати свої вміння у розважальних майстер-класах. У рамках фестивалю також відбулися другі спортивні змагання серед таборових змін «Ватра camp games».

Вечірню програму продовжили такі виконавці як Navka, Фа Мажор, Ватра 80-х, Цвіт Кульбаби. Ватру розпалювали під акомпанемент вогняного шоу та електронних ритмів діджея Pablo. Ведучою ювілейного фестивалю була Галина Баранкевич.