26 квітня минає 39 років з часу аварії на Чорнобильській АЕС, яка стала найбільшою техногенною катастрофою ХХ століття.
Тоді, у квітні 1986 року радіоактивним цезієм було забруднено 3/4 території Європи. 8,5 мільйонів жителів України, Білорусі, росії в найближчі дні після аварії отримали значні дози опромінення, біля півмільйона з них померли від наслідків радіації. До кінця літа 1986 року більше 90 тисяч осіб було евакуйовано із зони зараження, 81 населений пункт України став безлюдним.
📌СРСР визнав катастрофу лише 28 квітня, а першою на Заході про неї дізналася Швеція
Радянська влада робила все, щоб приховати від світу наслідки катастрофи. Два дні світ нічого не знав про вибух. 27 квітня різке зростання радіаційного фону зафіксували в Данії та Швеції, після чого шведська влада звернулася до Москви із вимогою надати пояснення. Натомість у радіоактивному Києві, щоб показати світові, що, мовляв, нічого не сталося, 1 травня на святкову демонстрацію вивели тисячі людей, в тому числі і дітей.
📌Радянська влада прямим указом засекретила відомості, що розкривають справжні причини аварії
8 липня 1986 року п’ятий відділ Шостого управління КДБ СРСР (відповідало за економічну контррозвідку і промислову безпеку) видав секретний документ під назвою Перелік відомостей, що підлягають засекречуванню з питань, пов’язаних з аварією на блоці № 4 Чорнобильської АЕС (ЧАЕС).
Відповідно до цього документу, від громадян приховали повні відомості про характер руйнувань та обсяги пошкоджень обладнання і систем енергоблоку АЕС, відомості про суміш, викинуту під час аварії, інформацію про масштаби ліквідації наслідків аварії та багато іншого.
Паралельно КГБ організувало стеження ледь не за кожною людиною: що думає, що говорить. З «панікерами» проводилися «профілактичні бесіди». Усі ці документи в Україні є у вільному доступі – Інститут історії України НАНУ та Галузевий державний архів СБУ підготували двотомник «Чорнобильське досьє КГБ», який видав Український інститут національної пам’яті.
Чорнобильська катастрофа стала одним із каталізаторів розпаду СРСР. Спроби Москви приховати правду про її наслідки, недостатні заходи безпеки і допомоги потерпілим похитнули віру в «гуманність» комуністичної ідеї навіть у найлояльніших прихильників.
☢️А на початку 2022 року Росія використала територію Чорнобильскої зони відчуження і самої ЧАЕС у спробі швидко перекинути свої війська в Україну для штурму Києва. 31 березня російські війська залишили ЧАЕС, забравши в полон майже 170 осіб — зокрема українських нацгвардійців, які охороняли станцію. Крім того, змусивши працівників Чорнобильскої АЕС підписати документ про відсутність будь-яких претензій, вони розграбували ЧАЕС. Російські мародери вивозили зі станції навіть чайники та кавоварки, а з готелю в самому Чорнобилі окупанти вкрали сервізи, вилки, ложки і тарілки, розповів Євген Крамаренко, голова Державного агентства України з управління зоною відчуження.
Росія не полишає свої злочинних звичок. Нинішня поведінка країни-агресора знову ставить світ на межу катастрофи, і це треба зупинити.
Сьогодні, у річницю трагедії, ми вшановуємо героїв – ліквідаторів, які ризикуючи власним життям та здоров’ям, в перші хвилини вибуху, боролись із техногенним лихом.
🕯️Схиляємо голови перед тими, хто загинув внаслідок трагедії. Чорнобильська трагедія – це біль, що не згасає.
Джерело: Десять важливих фактів про Чорнобильску катастрофу та її наслідки / nv.ua