Постановою Кабінету Міністрів України від 18 червня 2025 року № 721 внесено зміни до деяких постанов Кабінету Міністрів України з питань використання лісових ресурсів, зокрема, до Порядку спеціального використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2007 року № 761.
Про це повідомляє Івано-Франківська ОДА.
Змінами передбачено, що спеціальне використання лісових ресурсів у лісах, що розташовані в межах прикордонної смуги, здійснюється із дотриманням вимог законодавства про державний кордон України.
Відповідно до вимог статті 24 Закону України «Про державний кордон України» дозвіл на в’їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смугу надає і здійснює у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку відповідний орган Державної прикордонної служби України.
Порядок видачі дозволів на в’їзд, перебування, проживання, провадження робіт і пропуск у прикордонну смугу визначений у Положенні про прикордонний режим, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1147.
Відповідно до вимог статті 67 Лісового кодексу України у порядку спеціального використання можуть здійснюватися такі види використання лісових ресурсів:
- заготівля деревини (наприклад: суцільні рубки дерев і чагарників головного користування з метою отримання деревини, як сировини, рубки з метою формування і оздоровлення лісів, санітарні рубки);
- заготівля другорядних лісових матеріалів (наприклад: заготівля живиці, кори, листя, моху, грибів, ягід, збір дикоросів, добування лісової підстилки, піску, глини для місцевих потреб);
- побічні лісові користування (наприклад: сінокосіння, випасання худоби, розміщення пасік);
- використання корисних властивостей лісів для культурно-оздоровчих, рекреаційних, спортивних, туристичних і освітньо-виховних цілей, потреб мисливського господарства, проведення науково-дослідних робіт.
Згідно з пунктом 41 постанови Кабінету Міністрів України від 07 грудня 2023 року № 1292 «Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 27 липня 1998 року № 1147» для отримання дозволів необхідно звернутися до прикордонного загону зі зверненням, яке оформлюється з урахуванням вимог Закону України «Про звернення громадян».




До звернення про надання/визнання недійсним дозволу додаються:
- для громадян України – копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, а також повноваження на подання звернення – у разі подання звернення законним представником або уповноваженою особою;
- для іноземців та осіб без громадянства – копії документів, що посвідчують особу іноземця або особу без громадянства та підтверджують законність перебування на території України, а також повноваження на подання звернення – у разі подання звернення законним представником або уповноваженою особою;
- для юридичних осіб – копії документів, що містять інформацію про найменування юридичної особи, місцезнаходження (місце реєстрації), вид та місце (із зазначенням географічних координат) провадження робіт, стосовно яких здійснюється запит, перелік фізичних осіб із зазначенням їх паспортних даних та транспортних засобів із зазначенням державних номерних знаків, що залучатимуться до провадження таких робіт;
- для фізичних осіб – підприємців – копії документів, що посвідчують особу, копії документів, що підтверджують мету і строки перебування у прикордонній смузі та копії документів, що підтверджують законність провадження робіт.
Відповідальність за порушення прикордонного режиму передбачена статтею 202 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Водночас, Ворохта та Татарів не входять до прикордонної смуги. Тому обмеження, встановлені Кабміном і Законом України «Про державний кордон», на їх території не поширюються, адже розпорядженням Івано‑Франківської ОДА від 24 листопада 2021 року № 462 затверджено прикордонну смугу шириною до 5 км від кордону.
Водночас слід розрізняти поняття прикордонна смуга та контрольований прикордонний район. Так, контрольований прикордонний район ширший, ніж прикордонна смуга і для в’їзду спеціальний дозвіл не потрібен, а лише документи, що посвідчують особу. У період проведення мобілізації (крім цільової) та/або протягом воєнного стану громадяни України чоловічої статі віком від 18 до 60 років також зобов’язані мати при собі військово-обліковий документ (у паперовій або електронній формі). Згідно постанови Кабміну від 3 серпня 1998 року № 1199 «Про контрольовані прикордонні райони» у Івано-Франківській області є один прикордонний район – Верховинський.
З метою виявлення порушень законодавства з прикордонних питань, виконання завдань, пов’язаних з боротьбою з організованою злочинністю та незаконною міграцією у межах прикордонної смуги і контрольованого прикордонного району, уповноважені особи Державної прикордонної служби та органів Національної поліції, а також члени громадських формувань з охорони громадського порядку і державного кордону мають право відповідно до Законів України “Про Державну прикордонну службу України” та “Про дорожній рух” у разі потреби зупиняти та оглядати транспортні засоби.