Повномасштабна агресія Росії проти України призвела до масових смертей і страждань. Зафіксовано тисячі випадків катувань, нелюдського поводження та сексуального насильства, масштабні руйнування житлових будинків та об’єктів критичної інфраструктури по всій країні, а також величезні економічні збитки.
Створення Реєстру збитків для України є значним міжнародним зусиллям і першим кроком до створення механізму, який забезпечить справедливість та компенсацію для України та її народу.
Реєстр існує для документального обліку доказів та інформації, що стосуються заяв про відшкодування збитків, втрат чи шкоди, завданих 24 лютого 2022 року або пізніше на території України в межах її міжнародно визнаних кордонів.
Заяви, які відповідають вимогам, встановленим Статутом та правилам, вносяться до Реєстру для подальшого їх розгляду та оцінки компенсаційною комісією, яку ще належить створити. Україна разом з партнерами вже займаються розробкою компенсаційного механізму, який розглядатиме подані заяви по суті, і прийматиме рішення про розмір належної компенсації в кожному окремому випадку.
Категорії заяв, які можуть бути подані до Реєстру
Реєстром затверджено 45 категорій заяв, які можуть бути внесені до системи. Вони охоплюють:
- Заяви фізичних осіб (група A)
- Заяви держави Україна (група B)
- Заяви юридичних осіб (група C)
З повним переліком категорій можна ознайомитися на сайті.
Категорії, відкриті для подання до Реєстру
Заяви до Реєстру подаються виключно через вебпортал Дія.
Наразі в Дії відкрито технічну можливість для подання заяв до Реєстру у двох категоріях:
- у категорії А3.1 – пошкодження або знищення житлового нерухомого майна фізичних осіб (з 2 квітня 2024 р.);
- у категорії А2.1 – смерть близького члена сім’ї (з 16 січня 2025 р.).
Більш детальні інструкції та роз’яснення про те, як подати заяву до Реєстру, можна знайти на веб-сайті Реєстру.
Якщо ви або ваші близькі постраждали від російської агресії – подайте заяву та зафіксуйте свої збитки для майбутньої компенсації!