Чатбот «єВорог», через якого можна повідомляти про пересування російських військових та техніки рф має 6 клонів, а чатбот «Укралізниці» має щонайменше 5 двійників. Поки блокуються існуючі, ворог створює нові. Інколи мета шахраїв — отримати стратегічно важливу інформацію, а інколи причина банальна: зібрати персональні дані або вкрасти у вас гроші.
Знайти й заблокувати такі сторінки не так легко. Над цим працює кіберполіція, але, поки в роботі одна, на її місці з’являється інша.
Тож як вберегти себе від шахрайських схем?
Щоб точно визначити, чи бот, яким ви користуєтеся, не підробка, можна скористатись інструментом «Ботчекер» на сайті Dovidka.info. https://dovidka.info/botcheker/
Що таке ботчекер і чим він допоможе
Це база перевірених українських чатботів. Ботчекер розробили фахівці Центру стратегічних комунікацій спільно з кіберполіцією, Мінцифрою та Держспецзв’язку.
Як викрити такий бот?
Фейкові боти:
- виглядають майже ідентично до справжніх ботів, відрізняються лише одним зайвим символом (літерою) в назві або посиланні
- не мають блакитної позначки верифікації або мають підроблену — у вигляді емоджі (його можна купити в преміумверсії Telegram, емоджі трохи відрізняється від справжньої позначки за кольором чи розміром, тож шанс помилитися все одно існує)
- можуть відповідати вам російською мовою або мати меню російською
- можуть не працювати, що на користувача справляє враження, начебто державні сервіси неякісно зроблені й підводять, коли вони потрібні
Як працює ботчекер
- Введіть у пошукове поле назву або посилання на чатбот.
- Отримайте інформацію про його справжність, розробника та кількість фейкових клонів.
Якщо бота немає в базі та він здається підозрілим, повідомте кіберполіцію через чатбот @stopdrugsbot (BRAMA в Telegram). Експерти перевірять його і, якщо він виявиться ворожим, уживатимуть заходів для його блокування.
Будьте уважні Не дайте ворогу можливості обдурити вас та отримати доступ до ваших даних чи грошей!