Про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту документа державного планування «Внесення змін в Генеральний план та план зонування території (зонінг) селища Ворохта Надвірнянського району Івано-Франківської області»
Загальні положення
Цей документ складено згідно вимог статті 19 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності»; статей 10,12 Закону «Про стратегічну екологічну оцінку», з метою одержання та врахування зауважень та пропозицій громадськості
1. ЗАМОВНИК:
Замовником матеріалів стратегічної екологічної оцінки є Ворохтянська селищна рада Надвірнянського району Івано-Франківської області
2. ВИД ТА ОСНОВНІ ЦІЛІ ДОКУМЕНТА ДЕРЖАВНОГО ПЛАНУВАННЯ, ЙОГО ЗВ’ЯЗОК З ІНШИМИ ДОКУМЕНТАМИ ДЕРЖАВНОГО ПЛАНУВАННЯ
На підставі рішення Ворохтянської селищної ради за № 358-29/2015 від 21 січня 2015 року розробляється проєкт документа «Внесення змін в Генеральний план та план зонування території (зонінг) селища Ворохта Надвірнянського району Івано-Франківської області».
Генеральний план є основним видом містобудівної документації на місцевому рівні, призначеної для обґрунтування довгострокової стратегії планування, забудови та іншого використання території населеного пункту. Генеральний план визначає основні принципи і напрямки планувальної організації та функціонального призначення території, формування системи громадського обслуговування населення, організації інженерно-транспортної інфраструктури, інженерної підготовки і благоустрою, захисту території від небезпечних природних і техногенних процесів, охорони навколишнього природного середовища, охорони та збереження нерухомих об’єктів культурної спадщини та пам’яток археології, традиційного характеру середовища історичних населених пунктів.
Генеральний план розробляється у зв’язку з необхідністю отримання в користування органу місцевого самоврядування містобудівної документації, яка б відповідала вимогам чинного законодавства і дала можливість приймати управлінські рішення щодо розміщення нових територій для житлової та виробничої забудови, об’єктів обслуговування, торгівлі та інших видів підприємницької діяльності, підвищення рівня інженерного благоустрою та озеленення територій населеного пункту, а також забезпечити як сталий розвиток населеного пункту так і формування елементів дієздатної громади, визначивши черговість розміщення нової житлової забудови, покращення культурно-побутового обслуговування населення та існуючого функціонального зонування території населеного пункту, удосконалення вулично-дорожньої мережі, забезпечення формування повноцінного життєвого середовища в існуючих межах населеного пункту.
Склад та зміст генерального плану визначається Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності», ДБН Б.1.-15:2012 «Склад та зміст генерального плану населеного пункту», ДБН Б.11-14:2021 «Склад та зміст містобудівної документації на місцевому рівні», ДБН Б.2.2-12:2019 «Планування та забудова території».
При розроблені генерального плану враховуються такі документи державного планування:
– «Схема планування території Івано-Франківської області» затверджена рішенням Івано-Франківської обласної ради від 30 червня 2017 року № 548-16/2017;
– «Генеральний план смт Ворохта» затверджений рішенням 3 сесії № 26-3/2006 від 10 серпня 2006 року;
– «Стратегія розвитку Івано-франківської області на 2021-2027року» рішення обласної ради № 1381-34/2020 від 21.02.2020 року.
План зонування території розробляється на основі генерального плану населеного пункту (у його складі або як окремий документ) з метою визначення умов та обмежень використання території для містобудівних потреб у межах визначених зон (Стаття 18 ЗУ «Про регулювання містобудівної діяльності»).
3. ТЕ, З ЯКОЮ МІРОЮ ДОКУМЕНТ ДЕРЖАВНОГО ПЛАНУВАННЯ ВИЗНАЧАЄ УМОВИ ДЛЯ РЕАЛІЗАЦІЇ ВИДІВ ДІЯЛЬНОСТІ АБО ОБ’ЄКТІВ, ЩОДО ЯКИХ ЗАКОНОДАВСТВОМ ПЕРЕДБАЧЕНО ЗДІЙСНЕННЯ ПРОЦЕДУРИ ОЦІНКИ ВПЛИВУ НА ДОВКІЛЛЯ
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля», здійснення оцінки впливу на довкілля є обов’язковим у процесі прийняття рішень про провадження планованої діяльності, визначеної частинами другою і третьою статті третьої Закону. Така планована діяльність підлягає оцінці впливу на довкілля до прийняття рішення про її провадження. Умови для реалізації видів діяльності та об’єктів, які матимуть значний вплив на довкілля, визначаються відповідно до Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності». Згідно зі ст. 24 регулюється вибір, надання земельних ділянок та зміна функціонального призначення територій.
Розроблення генерального плану передбачає аналіз існуючого використання земель та формування проектних рішень для всієї території населеного пункту. Проектні рішення генерального плану охоплюють усі види господарської діяльності, які провадяться, або провадження яких заплановане на території населеного пункту та пов’язані з використанням земельного ресурсу. Для реалізації окремих видів діяльності та розміщення певних об’єктів законодавством передбачено здійснення процедури оцінки впливу на довкілля.
4. ЙМОВІРНІ НАСЛІДКИ:
1. ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ, У ТОМУ ЧИСЛІ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ:
Виконання стратегічної оцінки проєкту генерального плану (далі- ГП) передбачає аналіз та оцінку ймовірних наслідків та ризиків реалізації проєктних рішень, як на окремі компоненти довкілля (атмосферне повітря, ґрунти, поверхневі та підземні водні ресурси, рослинний і тваринний світ), так і на комплексні умови території – мікроклімат та ландшафти, розвиток природних процесів, а також на здоров’я населення.
В більшій мірі стратегічна екологічна оцінка буде спрямована на виявлення та аналіз потенційних екологічних наслідків, пов’язаних із запропонованими змінами функціонального використання територій та основні проектні рішення з розвитку інженерно-транспортної інфраструктури населеного пункту, передбачені містобудівної документацією.
Серед важливих екологічних проблем, в тому числі що мають ризики впливу по території, що проєктується можна виділити наступні:
– вплив на атмосферне повітря – очікується ймовірне незначне підвищення інтенсивності руху на вулицях населеного пункту та автодорогах, а також можливе забруднення від стаціонарних та пересувних джерел під час будівництва, розширення, реконструкції та експлуатації об’єктів планової діяльності, що передбачаються рішеннями документа державного планування.
– вплив на ґрунти – при проведенні будівельних та інших робіт з порушенням ґрунтового покриву, відокремлена ґрунтова маса підлягає зняттю, складуванню, збереженню та перенесенню на порушені або малопродуктивні земельні ділянки відповідно до робочих проектів землеустрою
– вплив на поверхневі та підземні води – можливе забруднення р. Прут від неочищених господарсько-побутових та поверхневих (дощових і талих) стічних вод. З метою охорони водних ресурсів від забруднення документом державного планування передбачається реконструкція, капітальний ремонт, модернізація мереж централізованої системи водопостачання, водовідведення, каналізації та очисних споруд, відведення та очищення поверхневих стічних вод з території населеного пункту, що дозволить знизити ризик забруднення водних об’єктів.
– вплив на здоров’я населення – фізичні, хімічні чи біологічні характеристики забруднюючих речовин створюють чи можуть створити санітарно-епідеміологічне навантаження на здоров’я населення. Можливі тимчасові незручності при проведенні підготовчих та будівельних робіт. Документом державного планування передбачається ведення забудови згідно з наміченою документацією, функціональним зонуванням, встановлення та організація санітарно-захисних зон до житлової забудови, що забезпечить сприятливі санітарно-гігієнічні умови.
2. ДЛЯ ТЕРИТОРІЙ З ПРИРОДООХОРОННИМ СТАТУСОМ:
Територія селища Ворохта знаходиться в межах об’єкта ПЗФ Карпатського КНПП та об’єкту Смарагдової мережі Carpathian National Nature Park (SiteCode: UA0000014).
В рамках проведення стратегічної екологічної оцінки проекту генерального плану буде виконано оцінку відповідності проектних рішень вимогам чинного законодавства стосовно забезпечення дотримання режиму природоохоронних територій, а також виявлено інші території чи об’єкти особливої екологічної, наукової та естетичної цінності, що потребують комплексної охорони.
3. ТРАНСКОРДОННІ НАСЛІДКИ ДЛЯ ДОВКІЛЛЯ, У ТОМУ ЧИСЛІ ДЛЯ ЗДОРОВ’Я НАСЕЛЕННЯ:
У рамках проведення СЕО проєкту не передбачається оцінка транскордонних наслідків для довкілля, у тому числі для здоров’я населення.
5. ВИПРАВДАНІ АЛЬТЕРНАТИВИ, ЯКІ НЕОБХІДНО РОЗГЛЯНУТИ, У ТОМУ ЧИСЛІ ЯКЩО ДОКУМЕНТ ДЕРЖАВНОГО ПЛАНУВАННЯ НЕ БУДЕ ЗАТВЕРДЖЕНО
Загальною альтернативою проекту генерального плану, рішення про розроблення якого прийнято, є його незатвердження. Такий сценарій буде розглянуто в рамках стратегічної екологічної оцінки.
6. ДОСЛІДЖЕННЯ, ЯКІ НЕОБХІДНО ПРОВЕСТИ, МЕТОДИ І КРИТЕРІЇ, ЩО ВИКОРИСТОВУВАТИМУТЬСЯ ПІД ЧАС СТРАТЕГІЧНОЇ ЕКОЛОГІЧНОЇ ОЦІНКИ
Предметом стратегічної екологічної оцінки є проєктні рішення генерального плану, їх потенційний вплив на стан довкілля та здоров’я населення.
З огляду на стратегічний характер такого виду документації як генеральний план, ключове значення у виконанні стратегічної екологічної оцінки такого документа мають методи стратегічного аналізу. Насамперед, буде застосований аналіз контексту стратегічного планування, що передбачає встановлення зв’язку з іншими документами державного планування та дослідження нормативно-правових умов реалізації рішень генерального плану.
Застосування цільового аналізу при проведенні стратегічної екологічної оцінки дозволить встановити відповідність рішень генерального плану загальним цілям охорони довкілля та забезпечення безпечного для здоров’я населення середовища проживання.
Комплекс методів проведення стратегічної екологічної оцінки проекту генерального плану селища Ворохта спирається на:
– використання аналітичних методик, які включають експертні оцінки, контрольні списки та аналіз тенденцій, збір інформації про поточний стан компонентів навколишнього середовища;
– проведення аналізу слабких та сильних сторін проектів документів державного планування з точки зору екологічної ситуації, SWOT-аналізу;
– врахування пропозицій та зауважень уході розробки звіту про стратегічну екологічну оцінку, що були надані органами виконавчої влади, котрі реалізують державну політику у сфері охорони навколишнього середовища та охорони здоров’я населення;
– проведення консультацій з громадськістю- громадських обговорень для більш чіткого та конкретного виявлення поточних екологічних проблемних питань та попередження можливих негативних впливів реалізації проєктних рішень містобудівної документації.
7. ЗАХОДИ, ЯКІ ПЕРЕДБАЧАЄТЬСЯ РОЗГЛЯНУТИ ДЛЯ ЗАПОБІГАННЯ ЗМЕНШЕННЯ ТА ПОМ’ЯКШЕННЯ НЕГАТИВНИХ НАСЛІДКІВ ВИКОНАННЯ ДОКУМЕНТА ДЕРЖАВНОГО ПЛАНУВАННЯ
Під час здійснення стратегічної екологічної оцінки передбачається розглядати заходи із запобігання, зменшення та пом’якшення негативних наслідків на довкілля, визначені законодавством та нормативно-правовими актами.
Зокрема, Закон України «Про охорону навколишнього природного середовища», визначає загальні вимоги в галузі охорони навколишнього середовища при розміщенні, проєктуванні, будівництві, введенні в експлуатацію, експлуатації, консервації, споруд та інших об’єктів.
В ході стратегічної екологічної оцінки будуть надані рекомендації та розроблені заходи збереження природних оселищ та видів фауни і флори, що перебувають під охороною Бернської конвенції врахувати екологічні, наукові, економічні, соціальні та культурні потреби, природну спадщину, історико-архітектурну спадщину, а також регіональні та місцеві особливості.
Заходи спрямовані на запобігання, відвернення, уникнення, зменшення, усунення значного негативного впливу на здоров’я населення При здійсненні планованої діяльності у відповідності до вимог статті 24 Закону України «Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення» з метою відвернення і зменшення шкідливого впливу на здоров’я населення шуму, неіонізуючих випромінювань та інших фізичних факторів будуть розглядатися:
– відповідні організаційні, господарські, технічні, технологічні, архітектурно-будівельні та інші заходи щодо попередження утворення та зниження шуму до рівнів, установлених санітарними нормами;
– заходи радіаційної безпеки, відповідних санітарних правил, а також заходи встановлені нормами, іншими актами законодавства, що містять вимоги радіаційної безпеки.
8. ПРОПОЗИЦІЇ ЩОДО СТРУКТУРИ ТА ЗМІСТУ ЗВІТУ ПРО СТРАТЕГІЧНУ ЕКОЛОГІЧНУ ОЦІНКУ
Структура звіту про стратегічну екологічну оцінку виконується згідно статті 11 Закону України «Про стратегічну екологічну оцінку.
Зміст звіту про стратегічну екологічну оцінку визначається змістом та характером проєктних рішень генерального плану з урахуванням сучасних знань і методів оцінювання.
Розділ «Охорона навколишнього природного середовища» в обсязі звіту про стратегічну екологічну оцінку проєкту є невід’ємною складовою генерального плану території.
9. ОРГАН, ДО ЯКОГО ПОДАЮТЬСЯ ЗАУВАЖЕННЯ І ПРОПОЗИЦІЇ, ТА СТРОКИ ЇХ ПОДАННЯ:
Зауваження і пропозиції до Заяви про визначення обсягу стратегічної екологічної оцінки проєкту ДДП «Внесення змін в Генеральний план та план зонування території (зонінг) селища Ворохта Надвірнянського району Івано-Франківської області»; подаються у письмовій формі до Ворохтянської селищної ради на адресу: 78595, Івано-Франківська обл., Надвірнянський р-н., вул. Данила Галицького, буд. 41, або на Е-mail: vorohta_sr@ukr.net
Відповідальна особа:
Строк громадського обговорення Заяви про визначення обсягу СЕО не може становити менше як 10 днів з дня її оприлюднення на офіційному веб-сайті, відповідно п. 5 ст. 10 ЗУ «Про стратегічну екологічну оцінку». Тобто громадське слухання триватиме з 14.01.2025 року по 24.01.2025 року включно.